Bornova/İzmir
0232 3751066 / 0537 053 89 07 Hafta içi: 09.00-17.30
bilgi@arkadasokul.com

Göstermeyelim, Paylaşalım

Created with Sketch.

Göstermeye gerek yok; paylaşalım, dayanışalım !

Erken çocukluk dönemi gelişimin çok hızlı olduğu, bazen bir günün dahi belirgin gelişimlerle sonuçlandığı hızlı bir dönemdir. Bu sebeple, eğitime gelişim ve süreç temelli bakış açısı bu dönemde daha bir önem kazanır. Sonuç temelli çalışmalar, sonucun ne olduğu, ne kadar olduğu, çocuktan çocuğa değişebileceği, dahası, aynı çocukta, birbirine çok yakın zamanlarda dahi farklı sonuçlar doğurabileceği gibi tartışmalara yanıt vermemektedir.

 

Gösteri çalışmaları, çocukları gelişimlerine uygun olmayan bir strese sokar, başarı temelli bir gerilim yaratır. Bu yüzden, yedi iklim’de bir bütün olarak “gösteri” mantığı eleştirilir;  yıl sonu gösterileri, bayram gösterileri, sergiler vb. yapılmaz. Çocukların farklı alanlarda başarılı olabilecekleri, çocukların başarılı olduğu her şeyin bir sanat çalışması gibi kolayca sergilenemeyebileceği, bu başarıların her zaman görünür olmayabileceği, sağlıklı olanın, gösterileni görmektense, süreç içinde gözlem yapmak olduğuna inanır.

 

Ailelerle Nasıl-Nerede bir araya geliyoruz ?

Yedi İklim’de aileler ve çocuklar oyun oynamak, birlikte üretmek, bildiklerini paylaşmak, takas pazarları kurmak için; doğada yürümek, çadır kamplarında buluşmak, birlikte tren yolculukları yapmak için; kuzineli, kestaneli sohbetlerde hayallerini konuşmak için, sokak hayvanları için barınak tasarlamak için, kışlık makarnamızı kesmek için, eğitim-ekoloji-çocuk konularında bilgilerimizi paylaşmak için, gıda topluluğu için yani göstermek için değil de, “paylaşmak, dayanışmak için”, bazen ise bir parkı onarmak için, bir yaşam alanına sahip çıkmak için keyifle bir araya gelirler.